הצעה לתכנון אורבני בנחל הגעתון וסביבתו

פרויקט של ליר אדריכלים בשיתוף עם משרד אדריכלים ממוסקבה בראשותו של אדר' תימור בקשייב Timur Bashkaev, מתכנון עיר אבינועם אדרי Avinoam Edry, מתכנן עיר גלב ויתקוף, אדריכל נוף רובי עמיר Ruvy Amir, הידרולוג מיכאל דינקין ומתכנן תנועה גרגורי אדלמן.
הצענו בתחרות להעביר את הנחל מהתעלה הקיימת לצדו הצפוני של רחוב הגעתון באפיק חדש עם מפלס גבוה יותר, מה שמבטל את הצורך בהתקנת מעקות בטיחות לאורך הנחל. שמרנו על התעלה הקיימת בתור תעלת חירום.
בתקופה היבשה יותר, ניתן להזרים את המים בצורה מלאכותית מעת לעת תוך שימוש באנרגיה של פאנלים סולאריים הנמצאים על גג הסככה ועל גגות הבניינים.השארנו הרבה קרקעות המיועדות לחלחול, ויצרנו גגות ירוקים מחלחלים.
שימרנו את שפך נחל הגעתון ובנינו לידו מרינה ל-400 סירות. בסמוך תכננו מרכז ציבורי מפותח ואולם קונצרטים ל-500 איש ומלון.
הצענו לבטל את תנועת כלי הרכב הפרטיים לאורך רחוב הגעתון ובסביבתו ולארגן תנועה של תחבורה ציבורית קטנה וחשמלית לאורכו, מתוך מטרה ליצור חללים ציבוריים נגישים וקומות קרקע נגישות.
הרחבנו את הרחוב בזכות שטחי זיקת הנאה משני צדדיו על חשבון המגרשים הסמוכים.
הצפפנו את מרכז העיר ההולכת ומתפתחת, על מנת לספק שירותי ציבור איכותיים וחללים עירוניים מיטיבים. במרכז התחבורה שתכננו (ה-Hub) הצפיפות הגבוהה ביותר, שהולכת ופוחתת בהדרגה עד לטיילת.
הצענו אזור מגורים במחירים סבירים בצפיפות גבוהה במתחם מפעל זוגלובק לשעבר, הכוללים מרכז תעסוקה בדמות שני מגדלי משרדים ותיאטרון.
הפרויקט כולו תוכנן לייצר סביבה אורבנית ייחודית מבחינת האיכות והגיוון, על בסיס השטח הטבעי של נחל הגעתון המתחדש, מה שיביא לפעילות בשטחים ציבוריים במרכז העיר ולהעלאת איכות החיים של כל כולם.

לקוח

ציבורי

קטגוריה

תכנון עיר

שנת סיום

2022