בית הכנסת לעולי לוב יפו

בית הכנסת , הקיים מאז מחצית המאה השמונה עשרה, הוא חלל מרשים הבנוי משבעה קמרונות כיפה, נתמכים על קירות בהיקף ושלושה עמודים לאורך צירו המרכזי, ושטחו 200 מטר רבוע.

בית הכנסת של עולי לוב וסיפור גילויו מחדש קשור בגורל הישוב היהודי בארץ ישראל וביפו העתיקה בפרט וככל הנראה היה זה הבית היהודי הראשון שנבנה ביפו בעת החדשה.

תכנית השימור והשיקום משתרעת על כל חלל המבנה ומטרתה לשמר, לשחזר ולפתח את האוירה המיוחדת של המבנה בשילוב מסורת יהדות לוב.

המבואה בנויה במתכונת של חצר פנימית מרוצפת ריצוף אבן וקירות מחופים אבן. בפינת המבואה נטוע עץ המקנה למקום אוירה של חוץ. בקיר המזרחי של המבואה מעברים למטבח ולשירותים החדשים. הקיר המערבי של המבואה ישמש להנצחה. בחלק הדרומי של המבואה חזית זכוכית מרהיבה ובתוכה קבועות דלתות לבית הכנסת ולעזרת הנשים.

חלל בית הכנסת המשתרע על שישה קמורנות מואר באור יום הנובע מחלונות גדולים הפונים דרומה ומערבה. החלונות קבועים בפתחים שנפתחו מחדש למתכונתם המקורית.

הרצפה מרוצפת באבן שיש בגמר עתיק. ארון הקודש קבוע בקמרון המרכזי בקיר המזרחי. הארון עשוי מעשה מחשבת מאבן שיש ועץ. אל מול הארון מותקנת עזרת הנשים מתוחמת במחיצה מעשה אומן ובדים.

חלל מיוחד בעומק בית הכנסת מאחורי קיר ארון הקודש משוחזר מקווה הטהרה העתיק.

חלל בית הכנסת מואר בתאורה סמויה ובנברשות , החלל ממוזג ומאוורר.

הציבור ישב בסגנון יהדות לוב על ספסלים מסביב לשולחנות. בפינתו הדרומית מערבית של חלל בית הכנסת תותקן פינת הדרכה היכן שהמבקרים ישמעו את סיפור בית הכנסת של עולי לוב ותולדות היהודים ביפו העתיקה.

לקוח

בית הכנסת לעולי לוב יפו

קטגוריה

פנים

שנת סיום

יוני, 2015