מתודולוגיית BIM

מתודולוגיית BIM/ אופיר ישעיהו

מתודולוגיית BIM (Building Information Modeling) היא שיטת ניהול מידע בפרויקט שמטרתו ייעול תהליך התכנון והביצוע של פרויקטים הנדסיים. בשיטה זו ממדלים את אינפורמציית המבנה, כלומר מידול האלמנטים של המבנה תוך הכנסת פרמטרים של גודל, מראה,עלות, זמן ועוד.

שימושים במתודולוגיית BIM קיימים בעולם כבר מאמצע העשור של תחילת המילניום ורק מאמצע העשור הקודם החלה להיכנס לישראל וביתר שאת מתחילת העשור הנוכחי.

מטרת השימוש ב- BIM ,הינה ייעול הליך התכנון והביצוע על ידי איחוד כל האינפורמציה הקשורה לפרויקט לכדי מודל תלת מימדי ממנו ניתן לגזור פרמטרים הנדסיים וכלכלים  רבים כגון:

מהמודל ניתן לייצא נראות ויזואלית המבנה התלת מימדי כולל חומרים ונפחים-

כפי שאומרים. תמונה אחת שווה אלף מילים, כך גם מודל תלת מימדי אחד שווה אלף תוכניות. מה ערכו של בניין שלם במרחב הוירטואלי לפני שמישהו התחיל לבנות, בו אפשר לטייל, להסתכל על איזורים בו ולשנותו? ערך גבוה מאוד.

חישובים הנדסיים שונים כמו בידוד אקוסטי, מוליכות תרמית ועוד.-

הייחודיות של התוכנה היא בכך שבמרחב הוירטואלי כל אלמנט הוא אלמנט אמיתי ולא קו או וקטור. דלת היא דלת, ויש לה מאפיינים של דלת שלא ניתן לשנות. היא מתוכנתת באופן ייחודי, כמו אובייקט נפרד עם מאפיינים משלו בתוך הבניין. כך גם קיר או חלון. לתוך אובייקט זה ניתן להוסיף אלמנטים הנדסיים נוספים.

לכל אלמנט ממודל ניתן להוסיף את מימד הזמן והעלות בבניתו-

כפי שניתן להוסיף לתוך האובייקטים השונים שבבניין הוירטואלי אלמנטים הנדסיים, ניתן להוסיף כמה עולה האובייקט, וכמה זמן לבנותו ובאיזה שלב. את אפשרות זו ניתן לנצל בצורה מיטבית, וכך להבין בשלבים מוקדמים מאוד מה עלות הבניין ולהוריד אלמנטים יקרים, או להוסיף.

חישוב כמויות ותמחור מתוך המודל התלת מימדי ניתן לגזור כמויות אמיתיות באופן אוטומאטי.

אופן חישוב עלות הבניין תתבצע ע"י חישוב כמויות שיתבצע בתוכנה אוטומטית

תיאום מערכות בין היועצים השונים.-

כל היועצים עובדים יחד על מודל אחד משותף ומעדכנים אותו בזמן אמת. משום שיש כל כך הרבה בעיות בתיאום יועצים כשכל יועץ מהצוות עובד על תוכנית שונה, או לא מעודכנת. העבודה בתלת מימד מאפשרת גם לראות בזמן אמיתי אם יש חפיפה בין המערכות השונות או התנגשות.

מודל ה-BIM מיוצר ומשותף בין כלל היועצים בפרויקט לאורך כל זמן התכנון ומאפשר לכלל המתכננים העוסקים בפרויקט לקבל מידע רלוונטי בזמן אמת. מתודולוגית ה-BIM  מסייעת לתיאום בין כל מערכות המבנה, ומניעת התנגשויות בין מערכות שונות.

התכנון דורש עבודת הכנה ארוכה יחסית והטמעת מידע רב באלמנטים אך אופי העבודה הופך להיות מדויק ונכון  יותר ומאפשר ליזם והמתכננים לקבל החלטות כלכליות ותכנוניות מדויקות וכך בניין הופך להיות נכון יותר תכנוניות ועסקית.

אופיר ישעיהו הוא כלכלן, הנדסאי אדריכלות ומומחה BIM ורוויט בליר אדריכלים