מבנים לשימור- ייחודיות, כדאיות, כסף וטכנולוגיה/ אדר' דנה ליר אלעני

כיצד בודקים אם בניין לשימור? מהי דרגת שימור? מהן דרישות העירייה בבניין לשימור? האם יש ערך כספי בבניין לשימור? מהם הכלים הטכנולוגיים שכיום ניתן להשתמש בהם ושמשפרים את איכויות השימור והבנייה בהם?

כיצד בודקים אם בניין לשימור? 

בדרך כלל יש סימנים מקדימים, כמו בניין שרואים עליו שיש בו משהו מיוחד ואופייני.  אבל לא תמיד ובכל מקרה. השיטה הטובה ביותר, היא להיכנס לאתר הGIS  של העירייה או המועצה האזורית ולחפש את הבניין לפי השכבה המיועדת לו. לרוב בניין לשימור הוא בניין שמופיע בתוכנית מתארית לשימור.

מהי תוכנית מתאר לשימור?

כיום, ובמיוחד אחרי תיקון 101 לחוק, כמעט לכל עירייה/מועצה יש תוכנית מתארית, ובה נספח שימור שמתאר מהם הבניינים לשימור בעיר. דוגמא לנספח כזה, הוא הנספח אותו הכנו לערים מטולה ודימונה. בנספח זה, הבניינים ממוספרים, וכל בניין מתואר עם רמת השימור הרצויה, ידע כללי וכן הלאה. לעיריות ירושלים ותל אביב יש נספח שקל מאוד למצוא באינטרנט.

דרישות העירייה בבניין לשימור:

העירייה לרוב מחלקת את המבנים בהתאם לדרגות השימור- בניין לשימור מחמיר שונה מבניין שהוגדר לשימור  שאינו מחמיר, בתל אביב למשל יש שלוש דרגות שימור. מי שקובע את דרגות השימור זו ועדת השימור העירונית, צוותי השימור והנספח השימורי שהוכן למבנה

העירייה עשויה לדרוש אנשי מקצוע מסוימים, כמו אדריכלי נוף, מומחים לציורי קיר ומומחים אחרים.

העירייה עשויה לא לאשר תוספת זכויות הבנייה לבניינים לשימור.

לפני כל התערבות בבניין לשימור, יש להודיע למחלקת שימור בעירייה.

לכל הבניינים לשימור, יש לערוך תיק תיעוד.

כלכליות בבניין לשימור

יש לחשב עלות שימור של בניין לשימור למ"ר בניה בין 8 ל-10 אלף ₪ למ"ר.

לבניין לשימור יכול להיות ערך כלכלי נוסף באם נותרו זכויות לניוד למגרש אחר, במידה ולא נוצלו כל הזכויות.

ייחודיות של בניינים לשימור

בניינים לשימור ניחנים בייחודיות, ב "קסם העבר" ששובה לבבות רבים. כמו כן, מכיוון שבניינים לשימור מהווים נכס עירוני לעירייה יש מוטיבציה גדולה לשמרם. בנוסף, לבניינים מסוג זה יתרונות תדמית ויוקרה בתחומים כמו מלונאות, תיירות, מסחר ומסעדנות

שימוש בטכנולוגיה בבניינים לשימור

בניינים לשימור דורשים את המורכבות התכנונית העמוקה ביותר. לצורך כך אנו במשרדינו משתמשים בטכנולוגיה המתקדמת ביותר לטובת הבנה קונסטרוקטיבית ותכנונית של הבניין, משום שבניינים אלו בעלי קונסטרוקציה מסורתית וכאלה הדורשים חיזוק קונסטרוקטיבי.

בעבודה על בניינים לשימור יש לעשות הבחנה לגבי סוג הטכנולוגיה הדרושה לפרויקט. מבנים לשימור בתל אביב באזור לב העיר והעיר הלבנה שונים מאוד ממבנים עתיקים מהתקופה העותומנית בעכו. בהתאם למורכבות הפרויקט נדע להמליץ על בדיקות אל הרס, בדיקות סונאריות שונות, עבודה עם מודלים תלת ממדיים להמחשת המבנים העל והתת קרקעיים.

נשתמש לרוב בבניינים לשימור בטכנולוגיה מסורתית המשולבת עם טכנולוגיה החדישה ביותר.

ידיעה היסטורית תכנונית

בבניינים לשימור יש צורך בניסיון ובידע נרחב. יש להיות בקיאים בסוגי הבנייה השונים, כמו כן סגנונות הבנייה והעיצוב האופייניים לתקופה.

לסיכום, העוסקים בבניינים לשימור חייבים להיות מצוידים בידע נרחב בתחומים שונים, כמו כן ניסיון והכרת בעלי המקצוע הטובים ביותר בתחומם,  ושימוש בטכנולוגיה העדכנית.

מדידה באדיבות דיויד צל