חותמת מצוינות של שכונה/ אדר' דנה ליר אלעני

 

אנשי נדלן רבים, שחיים מהענף, יבטיחו לבעלי דירות וליזמים שהשכונה היא הטובה ביותר. הרבה טוענים שמדובר בעניין של מיתוג, ש"אין מתכון מדויק".

בדרך כלל מדברים על מחירי הדירות- אבל במקרה כזה למציאת עסקות טובות זה כבר מאוחר מדי. לפני השקעה באזור מסוים תמיד יש פחד שהאזור יהפוך לשכונת פשע או ימשוך בעלי דירות בעייתיים.

לפני שמשקיעים במסחר בשכונה, רוצים לדעת אם יהיו אנשים ברחוב, תהיה מספיק מאסה של תושבים בשכונה יחסית למלאי המוצע של המסחר להשכרה, וכמו כן האם בנייני המשרדים יהנו משוכרים.

כולם יודעים שככל שהשכונה טובה ומבוקשת יותר כך היא תמשוך אליה יזמים שיכולים להעלות את המחירים ולפתח אותה.

אנחנו, האדריכלים, יודעים להעריך לפי התורות שלנו, לפי הקולגות שלנו שעובדים ברשויות המדינה, רוחות הזמן, וההכרות הרבה שלנו עם תוכניות העיר שאותן אנחנו סורקים על בסיס יומיומי, להעריך היכן "מתבשלת" שכונה טובה, ובתקווה גם לתכנן אחת כזו. וכאדריכלים מתכננים, יודעים לבנות בניינים שישתלבו בשכונה ויהוו בניין מצוין בשכונה מצוינת.

אחד הכלים הטובים ביותר שיש ברשותי כרגע להמליץ לכם כחותמת מצוינות אמיתית ורצינית, וכדי לחזות את העתיד, היא שכונה 360 מעלות.

משרד הבינוי והשיכון, יחד עם המועצה הישראלית לבניה ירוקה יצר את כלי המדידה שכונה 360 מעלות, שבו יש מדדי איכות בינלאומיים, עם קריטריונים של תשתית ובינוי, מרחב טבעי וציבורי, ושימוש יעיל במשאבים. כלי המדידה נוצר כדי ליצור ערים תוססות ומגוונות, מעורבות שימושים, עם תחבורה ציבורית טובה והליכה נעימה ברחוב במטרה לשפר את איכות החיים של התושבים.

הקריטריונים למדידה האם שכונה טובה או לא הינם:

עירוב שימושים – השכונה תתאפיין לא בהפרדה של אזורי מגורים מאזורי מסחר ותעסוקה ומוסדות ציבור, אלא דווקא בהטמעה של אחד בשני, תוך שמירה על איכות חיים מירבי.

חיבור לבינוי הקיים- במידה ומדובר בשכונה חדשה, חשוב שהיא תתחבר לשכונה ישנה ותהנה מהתושבים בשכונה הישנה, בתשתיות שלה ותיצור רצף ביישוב.

 מידת הנגישות של יחידות הדיור לשירותים ציבוריים ומגוון שירותים- הדרישה היא שלפחות 75% מיחידות הדיור בשכונה יהיו במרחק שלא עולה על 250 מטרים ממוסדות ציבוריים או מחנויות ומשרדים.

 בינוי מלווה רחוב המגדיר היטב את חלל הרחוב (בניגוד לבניינים מנותקים ובודדים על השטח) יוצרים תחושה נעימה של הליכה לאורך חזיתות של בניינים ומגדירים היטב את הרחוב.

רשת הליכה צפופה ורחובות המעודדים הליכה ונסיעה על אופניים- חשוב שיהיה נעים ללכת ברגל בשכונה ויהיו שבילי אופניים.

 שמירה על מאפיינים ייחודיים ועצים- לדוגמא, במידה וישנם בניינים לשימור, הם מעלים את ערך השכונה, כך ששמירה עליהם תורמת לשכונה. כמו אי כריתת עצים וכל מאפיין ייחודי.

אילו שכונות חדשות קיבלו את חותמת האיכות של שכונה 360 מעלות?

רובע המגורים חריש דרום, הרחבת הישוב בני עי"ש , אשקלון- שכונת האצטדיון, מתחם סער בנהריה, עכו- חוף צפוני.

אני מציעה להתעניין בשכונות חדשות אלו משום שיש סיכוי רב שיהפכו לשכונות מוצלחות שכל דבר בהן יפרח ויצליח.